Music Majors, Past & Present

 

Current Students

Class of 2021
  • Rebecca Christainsen
  • Meridith Hough Deane
  • Isabel Lane
  • Isaac van Aelstyn
Class of 2022
  • Rebecca Kuo
  • Anna Leedy
  • Spencer Spivy
  • Max Thierry
2016 – 2020
  • Stephen Ai ’18
  • Kenneth An ’20
  • Andrew Aramini ’19
  • Jonathan Berg ’18
  • Sebastian Black ’19
  • Leonard Bopp ’19
  • Yeojin Choi ’20
  • Scott Daniel ’17
  • Lucca Delcompare ’20
  • Anna DeLoi ’18
  • Geff Fisher ’18
  • Ruby Froom ’17
  • Hannah Goodrick ’18
  • Hannah Gruendemann ’20
  • Brandon Hilfer ’20
  • Christopher Hough Deane ’19
  • Erin Kennedy ’19
  • Jordan LaMothe ’17
  • Claire Leyden ’16
  • Siyao Liu ’16
  • Alexandra Medeiros ’20
  • Gabriel Morosky ’17
  • Benjamin Mygatt ’20
  • Christine Pash ’18
  • Jeffrey Pearson ’20
  • Kurt Pfrommer ’18
  • Daniel Potter ’16
  • Abigail Soloway ’18
  • Samantha Stone ’17
  • Stacy Tamura ’17
  • Helen Tang ’16
  • Nathaniel Vilas ’17
  • Charlie Volow ’16
  • Allen Wang ’20
  • Qian Yang ’19

2011 – 2015

  • Klejdi Banka ’15
  • Joshua Blanco ’11
  • John Borden II ’12
  • Ethan Borre ’15
  • Neal Ellis ’14
  • Lauren Glaves-Barrett ’11
  • Brice Green ’15
  • Elissa Hult ’15
  • Sanghyun Im ’14
  • Alex Johnson ’11
  • Daniel Kohane ’12
  • Meghan Landers ’13
  • Jason Leacock ’12
  • Woo Chan Lee ’11
  • Sarah Lenfest ’12
  • Eric Liao ’14
  • Sato Matsui ’14
  • Samuel Mazzarella ’12
  • Maia McCormick ’14
  • Cassandra McLellan ’14
  • Robert Pasternak ’11
  • Byron Perpetua ’14
  • Elaina Pullano ’15
  • Sarah Victoria Rosemann ’14
  • Erdem Sahin ’11
  • Daniel Schreiner ’14
  • Matthew Schuck ’12
  • Caroline Sinico ’14
  • William Speer ’13
  • Zachary Stewart ’15
  • Adam Strawbridge ’14
  • Laone Thekiso ’12
  • Jasmine Thomasian ’15
  • Jacob Walls ’11
  • Jiaqi Wang ’14
  • Katherine Yosua ’11
  • Chando Yun ’11

2006 – 2010

  • Aleha Aziz ’07
  • Emily Bonem ’06
  • Augusta Caso ’09
  • Alicia Choi ’09
  • Samuel Clapp ’06
  • Alexander Creighton ’10
  • Charlotte Delaney ’06
  • Charles Dougherty ’09
  • Yanie Fecu ’10
  • Nicholas Greer ’08
  • Ariel Heyman ’08
  • Elizabeth Irvin ’10
  • Eric Kang ’09
  • Jessica Kopcho ’09
  • Noah Lindquist ’08
  • Sylvia “Mimi” Lou ’09
  • Talia Mailman ’06
  • Melody Marchman ’06
  • Joseph McDonough ’06
  • Thomas Miller, Jr ’08
  • Hanna Na ’08
  • Olufolajimi “Jimi” Oke ’10
  • Elise Piazza ’09
  • Zachary Quay-Delavallee ’09
  • Sarah Riskind ’09
  • Elizabeth Robie ’08
  • Daniel Rosensweig ’08
  • Alexander Schumacker ’08
  • Elizabeth Schwartzman
  • Brian Simalchik ’10
  • Stephen Spinelli ’07
  • Mark van Mechelen ’07
  • Oliver Walton ’08
  • Benjamin Wood ’08
  • Robert Zalkind ’07

2001 – 2005

  • Seth Behrends ’02
  • Aaron Berman ’01
  • Benjamin Birney ’02
  • Andres Carrizo ’04
  • Leslie Cochran ’05
  • Laura Day ’04
  • Kristin Dissinger ’01
  • Brittany Duncan ’05
  • Jeremy Faust ’01
  • Liliana Goldman’ 03
  • Kaimana Goo ’05
  • Judd Greenstein ’01
  • Barry Gross ’02
  • Benjamin Isecke ’02
  • Brian Katz ’03
  • Michele Kemmerling ’01
  • Jennifer Kennedy ’04
  • Catherine Kiwala ’04
  • Matthew Lipson ’04
  • Spencer Lutchen ’05
  • Ryan McNaughton ’01
  • Matthew O’Malley ’05
  • Jonathan Othmer ’02
  • James O’Leary ’04
  • Daniel Perttu ’01
  • Jessica Robbins ’01
  • Jonathan Salter ’02
  • Katie Saxon ’03
  • Vivien Shotwell ’03
  • Matthew Stankiewicz ’04
  • Luke Sundquist ’02
  • Matthew Swan ’03
  • Emily Tiller ’03
  • Emmy Valet ’03

1996 – 2000

  • Norman Anderson II ’97
  • Gregory Bloch ’99
  • Jennifer Danforth ’97
  • Rebecca Doucette ’97
  • Eli Kao ’98
  • Joshua Falk ’97
  • Nathaniel Farny ’96
  • Richard Giarusso ’00
  • Alfonso Gonzalez del Riego ’00
  • Jason Horowitz ’98
  • Jessica Jensen-Moulton ’97
  • Christopher Kavanaugh ’98
  • Jennifer Laundy ’97
  • Allegra Martin ’99
  • Andrea Mazzariello ’00
  • Adam Mirza ’00
  • TaeWoo (Ted) Park ’96
  • Joshua Pierson ’00
  • Alexander Pollock ’96
  • Mark Rudolph ’96
  • Kenric Taylor ’00
  • Amaranta Viera ’96
  • Lee-hom Wang ’98
  • Brian Wecht ’97
  • Alexander Woo ’97

1991 – 1995

  • Charles (Chip) Becker ’92
  • Douglas Boyce ’92
  • Douglas Brandoff ’95
  • (Buckley) Harris Crist ’91
  • Brian Coughlin ’95
  • Gregory Devine ’93
  • Michael Ebert ’95
  • Leslie Gray ’94
  • Jason Howland ’93
  • Korey Ireland ’91
  • Erik Jacobsen ’93
  • Marc Johnson ’95
  • Lisa Kable ’91
  • Faith Kaufman ’95
  • Eric Kaye ’92
  • Wyatt King ’95
  • Sarah Lapey ’93
  • Chris Lightcap ’93
  • Wells Messersmith ’92
  • Joshua Parrillo ’94
  • Patricia Pennebaker ’93
  • Guy Reavis ’93
  • Christopher Ringsven ’95
  • Elizabeth Rosenblatt ’95
  • Robert Ruckman ’95
  • Adam Shaw ’94
  • Mark Sutton ’93
  • Marica Tacconi ’92
  • Christopher Wadsworth ’91
  • Julie Yuen ’95

1986 – 1990

  • Valerie Anastasio ’86
  • Paulette Blowe ’86
  • Paul Brainard ’89
  • Steven Burky ’89
  • Amy Champagne ’87
  • Maria Cook ’87
  • Michael D. Coyne ’89
  • Frederich Geiersbach ’90
  • Timothy Harbold ’86
  • Jay R. Hartley ’90
  • Kook Pyo Hong ’90
  • Shoko Kashiyama ’89
  • Rumi Kurosake ’86
  • Carl Leafstedt ’86
  • Keith McIver ’88
  • Julie Medalis ’88
  • Richard Miller, Jr ’86
  • Robert Pucciariello ’88
  • Paul Rardin ’87
  • Kathleen Reilly ’90
  • Victoria Rummler ’88
  • David Sprouse Russell ’86
  • Sean Timmons ’89
  • Ellen Weld ’88

1981 – 1985

  • Peter Anthony ’85
  • Elisabeth Bischoff Ormsbee ’83
  • Helen Bradburn ’85
  • Greg Capaldini ’83
  • Michael Costantino ’85
  • Loomis Deal ’84
  • Robert Forrest ’81
  • Jackson Galloway ’82
  • Olivia (Lily) Garfield ’81
  • Jeb Gist ’82
  • John Graham ’83
  • Todd Greenwald ’81
  • Sarah Haberer Hammond ’85
  • Jennifer Loomis Deal ’84
  • Ed Mitchell ’84
  • John Morris Russell ’82
  • James Namnoum ’81
  • Jeffrey Perry ’82
  • Susan Perry Matsui ’81
  • Gregory Pliska ’84
  • Patricia Reuben Abreu ’84
  • Marcus Silvi ’83
  • Tracey Tenser ’85
  • Laurie Waisel ’84
  • Phyllis Wolf Wilkins ’84
  • Christopher Woodworth ’84

1976 – 1980

  • Jocelyn Low Bach ’80
  • Melinda-Carol Ballou ’80
  • Shirley Be ’77
  • Margo Byron ’76
  • Thaddeus (Tad) Cavuoti ’77
  • Hannah Clark Moore ’79
  • Scott Davis ’77
  • Mark DeBellis ’76
  • Margaret (Peggy) Duesenberry Binney ’80
  • Ronald Eligator ’77
  • Neil Freeman ’79
  • Vernon Fritch ’79
  • Lori Fritts ’80
  • Peter Gloo ’78
  • Stephen Keyl ’78
  • Suzanne Kluss Malkin ’80
  • Elise Kushner ’76
  • Amelia (Amy) Langston ’80
  • Philip Leece ’77
  • Marc Lichtman ’78
  • Katharine Mace ’76
  • Andrew Masetti ’79
  • Nicolas Schidlovsky ’76
  • David Simms ’76
  • Richard Spicer ’77
  • Raymond Weaver ’78
  • Richard Weiss ’80
  • Wayne Wilkins ’79
  • Richard Wood ’76
  • David Woodin ’76

1971 – 1975

  • John Bonn ’74
  • Christopher Brown ’73
  • Thomas Costello ’72
  • Anthony Cummings ’73
  • Henry Dimuzio, Jr. ’72
  • Robert Duisberg ’73
  • William Foot ’73
  • Deborah Grose ’75
  • Darcy Hansen ’74
  • Grant Jeffers ’72
  • Kristover Lavalla ’74
  • Judith Mender ’75
  • John Scheide ’72
  • Judith Serkin ’75
  • Richard Thornburg ’75
  • Stephen Tracy ’74
  • Robert Tyler ’71
  • Vincent Vigorita ’72

1961 – 1970

  • Frederick Bashour ’69
  • W. Huntley Beyer ’69
  • Stephen Bradley ’68
  • Jonathan Bolduan ’64
  • Samuel Bruskin ’69
  • Richard Byam Dunn, Jr. ’64
  • Robert Chambers, Jr. ’68
  • David Earle ’68
  • Roman Martin Fruth ’63
  • Andrew Gero ’70
  • Robert Holst ’67
  • Stephan Hornberger ’67
  • Robert Howard ’66
  • Charles Keagle ’66
  • James Kidd ’63
  • Daniel Kingman ’68
  • E. Anthony Lamb, Jr ’63
  • Art Lande ’69
  • Bruce McBean ’61
  • James Miller ’70
  • J. Burke Moody ’67
  • William Payne, Jr. ’65
  • Donald Reinke ’66
  • Thomas Scanlin ’62
  • Raymond Sprague II ’69
  • Bruce Thall ’68
  • Jonathan Wulp ’67

1951 – 1960

  • Lawrence Allen ’58
  • Harry Comer, Jr. ’58
  • Alan Cooper ’55
  • C. Allen Good III ’53
  • Robert Goss ’57
  • John Hornor III ’51
  • Robert Mathews ’56
  • Crane Miller ’57
  • David Nevin ’57
  • Donald Paterson ’55
  • Laurence Pomerance ’55
  • Alexander Robertson, Jr. ’51
  • Alfred Schlosser ’51
  • Robert Sillcox ’53
  • Beatty J. Smith ’54
  • Robert Stern, Esq. ’60
  • Jon Stone ’52
  • Guy Verney ’54

1941 – 1950

  • Reverend Harry Baldwin ’48
  • Darcy Davis, Jr. ’48
  • John M. Gibson ’42
  • George D. Lawrence ’43
  • John Marvin ’50
  • Congreve Quinby ’50
  • Douglas Royal ’46
  • W. Ford Schumann ’50
  • C. Louis Safford ’41
  • Kellogg Smith ’44
  • Stephen Sondheim ’50
  • Adam Stovall III ’50
  • Reverend Edwin Stube ’44
  • Francis Verdery ’41
  • Lawrence C. Witten II ’48